Kielce v.0.8

Sztuki plastyczne
Bielska Jesień

 drukuj stron�
Sztuki plastyczne Polska
Wys�ano dnia 27-10-2011 o godz. 14:20:30 przez rafa 4312

56 obrazów 31 artystów prezentowanych będzie na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.Tylko tylu twórców jury wybrało spośród 387 artystów, którzy zaproponowali na bielski konkurs aż 1.624 prace. Tak ostra selekcja miała, zdaniem jury, przysłużyć się zachowaniu wysokiego poziomu wystawy pokonkursowej oraz sprawić, by była to wystawa interesująca. Wybrano prace różnorodne, zaskakujące, odznaczające się świeżością spojrzenia na rzeczywistość.

Taka też jest specyfika Bielskiej Jesieni, organizowanej nieprzerwanie od 1962 roku, będącej konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Konkurs stwarza szansę zaistnienia malarzom, którzy dopiero przebijają się do świadomości widzów i tu mogą zostać zauważeni, dając tym samym wgląd w najbardziej aktualne tendencje w polskim malarstwie. Wśród laureatów Grand Prix Bielskiej Jesieni w ostatnich latach znalazło się wielu uznanych dziś twórców – nie tylko znany dziś szeroko, a wówczas młody artysta – Wilhelm Sasnal, ale też np. Andrzej Szewczyk, Waldemar Duda, Wojciech Leder, Rafał Borcz, Karolina Zdunek, Wojtek Kubiak & Lidia Krawczyk, czy Kamil Kuskowski. Laureata Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poznamy w dniu otwarcia wystawy, 4 listopada 2011 roku o godz. 17.00.

Na wystawie znajdą się obrazy dotykające wielu tematów, utrzymane w różnych konwencjach – od realistycznej, odkrywającej ukryty potencjał malarski w najbardziej prozaicznych materiałach i przedmiotach, po surrealizującą, przenoszącą banalne fragmenty rzeczywistości w symboliczny i estetyczny wymiar. Nie zabraknie stylistyki wykorzystującej fotografię i wchodzącej w mariaż z komiksem czy graffiti, oraz obrazów łączących geometryczny rygor z lekkością malarskiego gestu.


kultura.o2.pl


Komentarze

Error connecting to mysql