Kielce v.0.8

Kuchnia
Przedświąteczne porządki - porcelana.

 drukuj stron�
Kuchnia
Wys�ano dnia 19-12-2013 o godz. 13:32:54 przez bozena 8337

Serwisy porcelanowe to ozdoba każdego domu. Aby ich blask był długowieczny, należy je odpowiednio pielęgnować. Radzimy jak dbać o kruche naczynia, umiejętnie myć zastawy i przygotować je do wigilijnej kolacji.Świąteczne, spędzane w gronie rodzinnym chwile, wymagają wyjątkowej oprawy - na bożonarodzeniowym stole mieni się zwykle piękna porcelana. Zanim jednak podamy ją podczas Wigilii, powinniśmy zadbać o nią w sposób dostosowany do metody, zgodnie z którą zostały wykonane jej dekoracje i zdobienia.

Delikatne piękno
Najbardziej zdobne serwisy to zazwyczaj zestawy dekorowane metodą naszkliwną – tłumaczy Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
Do takich fasonów należy na przykład serwis Bolero czy Empire, gdzie złote i platynowe dekoracje są malowane ręcznie. W przypadku tych kolekcji stanowczo odradza się mycie w zmywarce. Najbezpieczniejszą metodą jest mycie w ciepłej, lecz nie za gorącej wodzie. Lepiej wybierać wtedy delikatniejsze detergenty i zrezygnować z szorstkich gąbek. Natomiast osady i mocniejsze zabrudzenia – na przykład z herbaty czy papierosów – polecam usunąć wilgotną szmatką
z odrobiną sody oczyszczonej bądź soku z cytryny. Warto pamiętać także, że porcelanie nie służą gwałtowne zmiany temperatur: wyjęta z lodówki i poddana podgrzaniu może ulec zniszczeniu
– ostrzega Joanna Niedziela.

Porcelana do zadań specjalnych
Nie każdy porcelanowy serwis należy myć ręcznie. – Jeśli zdobienia na porcelanie zostały wykonane metodą wszkliwną, serwisy nie wymagają już tak drobiazgowej troski. Na przykład klasyczny biały serwis Rococo możemy myć w zmywarce bez szkody dla kunsztownych wypukłych dekoracji. Zdobienia wszkliwne są również odporne na promieniowanie mikrofalowe – mówi Joanna Niedziela.Szczegóły dotyczące mycia konkretnego fasonu można zwykle znaleźć w katalogu bądź na stronie internetowej producenta. W informacji musi być zawarta wzmianka mówiąca o możliwości wkładania naczyń do zmywarki czy mikrofalówki.

Blask odzyskany
Istnieją również domowe sposoby, które pozwolą przywrócić blask starym porcelanowym serwisom. Sposób: zanurzamy naczynia w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego; na plamy i przebarwienia nakładamy na kilka godzin watę nasączoną wybielaczem; reliefy czyścimy szczoteczką zwilżoną płynem do zmywania lub rozwodnionym wybielaczem; zaś uporczywe plamy
z tłuszczu - specjalną pastą do polerowania chromu. Wcześniej warto jeszcze zabezpieczyć porcelanę, nakładając pędzlem roztwór alkoholu poliwinylowego, zaś na koniec, oczyszczone naczynie dokładnie umyć w wodzie z detergentem i delikatnie wysuszyć.

Powyższe zabiegi dadzą porcelanie, przedmiotom „z duszą”, drugie życie. W efekcie serwisy będą nie tylko pięknie wyglądać, ale będą współtworzyć niezwykłą atmosferę podczas wspólnych świątecznych posiłków z rodziną i przyjaciółmi.


tekst i foto: Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.


Komentarze

Error connecting to mysql